štvrtok 26. marca 2020

Mirage IIIC "Shachak" Izraelského letectva

V mojom prvom článku na blogu Vám predstavím stavbu môjho posledného modelu: Mirage IIIC ,,Shachak,, Izraelského letectva. Model je od firmy Eduard v mierke 1/48.
Začnem obsahom stavebnice. Stavebnica obsahuje dokopy 9 rámčekov, masky, dva fotoleptané planžety a resinovovú trysku motoru.



Začal som stavaním vystreľovavieho sedadla mk.5. Malo pekné, ostré rohy a s doplnkami  z fotoleptov vyzeralo veľmi detailne.


Kokpit som nastriekal farbou "medium sea grey" od Vallejo. Následne som urobil techniku "drybrush". Po zalakovaní lesklým lakom "Tamiya X-22" som zapustil "wash". Potom som cely kokpit zalakoval matným lakom od Humbrolu. Hotový kokpit som vložil do trupu.


Aby som mohol dať trup dokopy, musel som zložiť a nafarbiť resinovú trysku motora. Jednotlivé diely som opracoval pomocou mikrobrúsky Proxxon Micromot. Tryska bola pripravená na striekanie. Farbu "burnt iron" som nemal tak som ju namiešal z Revellových farieb "Schwarz gloss 07" a "Silver 90" v pomere 3:1.


Po vložení všetkých komponentov do trupu som dal ešte do nosu trupu závažie. Trup nemal žiadne záchytné body na presné zostavenie, preto bolo zlepenie náročnejšie. Ďalej som k trupu prilepil krídla a tam nastal najväčší problém stavby. Medzera medzi trupom a krídlom bola široká 3 milimetre a na druhom krídle bol skok vysoký tiež 3 milimetre. Špáry som zaplnil epoxidovou plastelínou. Následné brúsenie mi trvalo tri dni do dokonalého výsledku. K trupu a krídlam som dolepil väčšie detaily a mohol som farbiť.

Farbenie: Celý model som odmastil pomocou technického benzínu. Celý model som prestriekal surfacerom od Vallejo a nechal som schnúť 24 hodín. Následne som celý model prebrúsil brúsnym papierom o hrubosti 1200. 


K tomuto modelu som mal aj sadu farieb od Ammo by Mig, farby pre izraelské púštne kamufláže. Prechody medzi farbami som urobil pomocou lepiacej gumy "Blu tack". Farby boli dobré, len zelená bola príliš bledá. V sade bola farba svetlo šedo zelená. Problém som vyriešil kvapnutím kvapky modrej farby "Revell 52". Po nástreku som celý model ochránil lakom "Tamiya X-22 gloss", ktorý som netradične riedil riedidlom "Tamiya lacquer thinner".


"Dekály" som aplikoval pomocou "Tamiya mark fit strong". "Dekály" od "Cartographu" boli veľmi tenké a aplikovanie nebol problém. "Dekály" som zalakoval dvoma vrstvami ľaku "Tamiya X-22".
"Wash" som použil "Black wash" od "Ammo by Mig". Celý "wash" som nechal zaschnúť 20 minút a potom som ho bez problémov stieral suchou servítkou.
Po zalakovaní matným lakom od "Humbrolu" som urobil tieňovanie pomocou olejových farieb "Umton". Riedil som ich "enamelovým" riedidlom od "Ammo by Mig". Na model som dolepil pitotové trubice a pomocou pigmentov od Revellu som naznačil splodiny zbraní. Model bol hotový.







Podložku som vyrobil zo styroduru, ktorý som vložil do zalakovaného rámčeka. Nechal som si 1cm pod okraj miesto a nalial som sádru. Po zaschnutí som do podložky urobil panely pomocou odlamovacieho nožíka. Podložku som predstieňoval farbou Dark sea grey od Tamiya. Potom som išiel celú podložku nafarbiť farbou light ghost grey od Ammo by mig. Tam nastal problém. Sadra sa pevne neuchytila o styrodur a pod vplyvom tlaku z airbrushu sa sadra začala odtrhávať (miesto kde je veľa prasklín). Urobil som z toho praskliny podľa reálnej fotky. Označenie na dráhe som si nafarbil pomocou doma vyrobených masiek. Celý povrch som zosvetlil washom od ammo by mig a následne som naniesol matný lak od Humbrolu. Potom som dotvoril povrch pigmentami od Revellu a do špár som nasypal púštny piesok.






Model bol veľmi detailný, len mal veľa nepresností. Je to nádherná stavebnica (limitovaná edícia). 

Text: Antonio Kalik
Fotky: Antonio Kalik

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára