piatok 11. decembra 2020

Striekací box z kuchynského digestoru

Nedávno som vymenil v kuchyni pevný digestor za vstavaný digestor (problémy pri jeho výmene by vydali na samostatný blog, ale to sem nepatrí). Keďže mám svoj modelársky stôl v spálni v jednom kúte, striekanie je problém kvôli zápachu a prachu z farby, tak mi napadlo využiť fungujúci ventilátor z digestoru na striekací box. 

Trochu som preskúmal internet aby som nabral inšpiráciu na konečný vzhľad a  spôsob ako podomácky vyrobiť striekacích box. Predstava, ktorú som aj zrealizoval bola, že skrinka pre ventilátor bude pevná, filter bude z kartónu a pred skrinkou bude box z priehľadného skladovacieho boxu. Keď už som mal predstavu končeného vzhľadu, tak som trochu preorganizoval môj modelárky stôl a vyšla mi z toho maximálna šírka boxu na 40 cm. Priesvitný box nebude pevne pripojený ku skrinke kvôli úspore miesta. Ak by som mal priestor na stole tak by som umiestnil ventilátor priamo do skladovacieho boxu pred neho dal filter z kartónu. 

Prešiel som k realizácií projektu. Digestor som rozobral a vyčistil od mastnôt. Samotný ventilátor bol umiestnený v plastovom výlisku, ktorý smeruje odsatý vzduch do komínu, alebo pri režime recirkulácia do miestnosti.


Zvolil som režim do komína a ostatné časti som odrezal ručnou brúskou s rezným kotúčom. Klapku na smerovanie prúdu vzduchu som prilepil dvojzložkovým lepidlom. 


Ďalšia otázka bola z čoho vyrobiť skrinku pre ventilátor? Jedna otázka na správneho človeka, môjho švagra, ktorý mi ponúkol hliníkový kompozit a otázka mala odpoveď. Hrúbka kompozitu je 3mm, dá sa ľahko rezať a spojiť nitmi pomocou L profilu. 

Načrtol som konštrukčný výkres, v mierke 1:4, pri ktorom som si spomenul na svoje študentské roky na SPSĚ v Starej Turej a hodiny strojárstva a kreslenia technických výkresov. 

Skladovací box som kúpil za necelých 8€ v Kinekuse. Odrezal som z neho dno a hornú obrubu.

 



Z kartónového obalu, z nového digestoru, som narezal 1 cm široké pásiky, ktoré som zlepil na výšku striekacieho boxu 28 cm. Pridal som k nemu ešte uhlíkový filter z OBI.


Na rezanie hliníkové kompozitu som použil zalamovací nôž. Stačí prerezať jednu vrstvu hliníku a potom ho zlomiť. 


Narezal som jednotlivé diely skrinky pre ventilátor. 


V jednom boku som vyrezal ručnou brúskou otvor pre výduch ventilátora, ktorý som prekryl plastovou mriežkou. 


Na spojenie dielov som použil hliníkovú lištu na prahy. Narezal som ju na potrebné dĺžky a zarezal ich konce aby do seba zapadli na rohoch skrinky.


Ako spojovací materiál som použil nity 3x6 mm. 



Ventilátor v plastovom výlisku som pripevnil samoreznými skrutkami na zadnú stenu skrinky. 


Pre pripojenie do elektrickej siete som použil dvojvodičovú šnúru s vypínačom čo som našiel medzi odloženým elektroinštalačným materiálom. Do skrinky som vložil filter z kartónu, s uhlíkovým filtrom z OBI. Pred skrinku som dal priesvitnú časť boxu.


Už zostalo len vyskúšať či celá snaha nebola zbytočná , teda že ventilátor bude mať ťah, ktorý bude vysávať prach pri striekaní. To bol môj hlavný ciel. Eliminácia zápachu nebola možná, lebo nebolo možné odsávaný vzduch vyviesť mimo miestnosť, vzhľadom k polohe stolu ku oknu v miestnosti. Ťah bol dostatočný a ja spokojný. 


Priame náklady na nákup materiálu (kompozit som nekupoval) boli necelých 22 €. Čistý čas prác bol približne 16 hodín. Môžem zhodnotiť, že pomer cena výkon môjho prevedenia je výrazne lepšia ako kúpa nového boxu. Ak niekomu pomôže tento blok k výrobe vlastného boxu budem ešte spokojnejší. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára